Twoje wnętrza, nasze pomysły

Znajdź inspirację dla siebie


Ta strona jest dla Ciebie

Poniżej znajdziesz mnóstwo pomysłów na aranżację wnętrz. Przeglądaj nowe projekty i wyszukuj je w odpowiednich kategoriach. Twój dom już nigdy nie będzie nudny!


Ogrzewanie w mieszkaniu może negatywnie wpływać na Twoje zdrowie. Jak temu zaradzić? Okazuje się, że jest sposób

Posted on 21/06/2023 8:04am

Nawilżanie powietrza jest konieczne szczególnie w okresie jesienno-zimowym, jak ogrzewanie powoduje, iż powietrze w mieszkaniu staje się bardzo suche. Niektórzy błyskawicznie dostrzegają zmianę, ponieważ mogą pojawić się kłopoty z oddychaniem czy brakiem koncentracji, inni dopiero po pewnym okresie, a wtedy najbardziej dostrzegalne objawy to suche włosy czy kłopoty z cerą. Niestety, ogrzewanie ma niekorzystny wpływ dla zdrowia.
Nawilżacz
Author: Joseph Brent
Source: http://www.flickr.com
Całe szczęście istnieje na to metoda - nawilżacz powietrza - nawilżacze powietrza do pomieszczeń. Ale jaki zakupić? Jednymi z nich są nawilżacze na kaloryfer. Czyli – nawilżacze nieelektryczne. Ich budowa (sklep budowlany) i działanie jest nieskomplikowane. To po prostu ceramiczne lub stalowe pojemniki, jakie służą do zawieszenia na kaloryferze. Ciepło z grzejnika powoduje, że woda w nich zawarta zaczyna parować, a to sprawia, że delikatnie nawilża powietrze. Inny|, bardziej skomplikowany rodzaj, to nawilżacz parowy. Tego typu rodzaje wytwarzają ciepłą mgiełkę. Ich metoda działania jest mało skomplikowana i przypomina zasadę działania nawilżaczy tradycyjnych. Woda która znajduje się się w zbiorniku jest podgrzewana. Powietrze z zewnątrz, które napływa do nawilżacza, ulega wymieszaniu z cząsteczkami zimnej wody. Tak wytworzona mgiełka jest wyrzucana przez urządzenie do pomieszczenia. Para odznacza się sterylnością (podgrzewanie niszczy bakterie), niewidoczna i delikatnie podnosi temperaturę w pomieszczeniu.

Następny rodzaj to nawilżacze ewaporacyjne. Tworzą zimną mgiełkę. Istotne jest, że zamiast podgrzewacza posiadają bęben lub wkład z filtrem. Po nalaniu do urządzenia wody i włączeniu go, zasysane powietrze jest nawilżane i wyrzucane na zewnątrz przy pomocy wentylatora. Dzięki temu powstaje niewidoczna, chłodna mgiełka.



ultradźwiękowy nawilżacz powietrza
Author: Karl Baron
Source: http://www.flickr.com
Ostatni rodzaj, najbardziej nowoczesny to nawilżacz ultradźwiękowy. Ultradźwięki to po prostu fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Te drgania nie są słyszalne dla ucha człowieka, słyszą je natomiast niektóre zwierzęta domowe – psy, koty czy szczury. W takim sprzęcie, ultradźwięki wykorzystuje się do rozbijania cząsteczek wody oraz tworzenia mgiełki. Wydalana przez wentylator na zewnątrz mgiełka, zależnie od rodzaju, może być chłodna albo ciepła. Tego typu rozwiązanie jest zastosowane w większości modeli. W odróżnieniu od mgiełki tworzonej przez nawilżacze parowe, jest przeważnie widoczna (gdyż krople są dosyć duże). Większość nawilżaczy ultradźwiękowych ma wbudowany higrometr, który umożliwia na kontrolę stanu nawilżenia. To jaki nawilżacz powietrza wybierzemy zależy od naszych preferencji, mimo to warto zdecydować się na ten sprzęt.

Tags: para, nawilżacze, powietrze