Twoje wnętrza, nasze pomysły

Znajdź inspirację dla siebie


Ta strona jest dla Ciebie

Poniżej znajdziesz mnóstwo pomysłów na aranżację wnętrz. Przeglądaj nowe projekty i wyszukuj je w odpowiednich kategoriach. Twój dom już nigdy nie będzie nudny!


Jakie żarówki są najlepsze? Na co zwracać uwagę w momencie kupowania oświetlenie do mieszkania?

Posted on 17/06/2021 8:30am

Nie ma życia bez światła, natomiast sztuką jest wybranie takiego rodzaju oświetlenia, jakie będzie spełniało przeróżne, najważniejsze wymogi - jak funkcjonalność, ładny wygląd i energooszczędność. Dzisiaj jest tak spory wybór różnych żarówek oraz gwintów będących w sklepach, iż możemy pogubić się w tym bogactwie. Jaką w związku z tym żarówkę wybrać?


żarówka
Source: pixabay.com
Sporo osób myśli nad żarówkami energooszczędnymi, jak żarówka led g9, bojąc się przy tym, iż nie będzie pełniła ona swej roli. Nie zapominać jednak trzeba o faktach, a one wskazują na to, iż taka żarówka może świecić aż do 100 razy dłużej niż normalna do tego przy mniejszym zużyciu energii - aż 5 razy mniej energii. Na przełomie dłuższego czasu tego typu inwestycja może dać nam oszczędność liczoną w tysiącach złotych. Musimy też pamiętać, iż żarówki oszczędzające energię są aż w 90% odzyskiwalne, dzięki czemu można zadbać o środowisko ograniczając emisję dwutlenku węgla do atmosfery.


Zwykłe żarówki określane są również jako lampy żarowe. Żarówki z drucikiem wolframowym, przez który płynie prąd elektryczny (zobacz gniazdka i włączniki) produkujący strumień światła. Włókno jest w stanie osiągnąć temperaturę około 2500-3000 K, lecz to właśnie przez to najczęściej takie żarówki krótko pracują.

Nie chcesz przerwać czytania ciekawego zagadnienia na jednym artykule? Więc zapraszamy do następnych - kliknij w źródło meble retro do salonu i wejdź na zbliżoną witrynę.

Takie tradycyjne żarówki są powoli wycofywane,
profile led
Author: LANE Boys RC
Source: http://www.flickr.com
ponieważ pobierają sporo energii, są w stanie świecić jedynie przez mniej więcej tysiąc godzin. Inny rodzaj - kompaktowe lampy fluorescencyjne, jakie mają często kształt litery “U” albo spirali. Tworzą zdecydowanie większą ilość światła niż żarówki tradycyjne przy takim samym poborze prądu. Jednakże czas ich rozgrzewania się jest o wiele dłuższy.

Są w stanie zużywać od 65 do 80% energii mniej aniżeli klasyczna żarówka. Żywotność tego typu świetlówki może wynosić do 15 tysięcy godzin, jednak trzeba wystrzegać się częstego włączania i wyłączania. Najlepsze natomiast są, jak wcześniej wspomnieliśmy, lampy led. Są one oparte na diodach elektroluminescencyjnych. Posiadają o wiele większą żywotność od klasycznych żarówek, dużą sprawność, i na pewno mniejsze nagrzewanie, są więc bardzo energooszczędne. Lampy te są bardziej wydajne niż świetlówki kompaktowe, ich czas świecenia jest dłuższy, nie mają rtęci oraz zużywają do 80% mniejszą ilość energii. Mało tego, ich estetyka potrafi zachwycić, ładne profile led nadają się do wielu pomieszczeń.

Tags: Energia, lampa, żarówka