Twoje wnętrza, nasze pomysły

Znajdź inspirację dla siebie


Ta strona jest dla Ciebie

Poniżej znajdziesz mnóstwo pomysłów na aranżację wnętrz. Przeglądaj nowe projekty i wyszukuj je w odpowiednich kategoriach. Twój dom już nigdy nie będzie nudny!


Jak udekorować okna?

Posted on 15/02/2023 7:47am

Czy wiecie Państwo, że kiedyś w Wielkiej Brytanii otwory okienne specjalnie zamurowywano, w celu uniknięcia podatku wprowadzonego w 1696 roku? Dopiero kiedy w 1851 roku podatek zniesiono, Anglicy postanowili je na nowo stawiać i ozdabiać. I tak, aby zwiększyć ilość wpadającego światła, w XIX wieku pojawiły się w budownictwie mieszczańskim okna wykuszowe. Ustawiano przy nich ławeczki, które były idealnym miejscem, żeby spocząć i patrzeć na widoki.

duże okna
Author: Public domain: Use these pix for any purpose
Source: http://www.flickr.com
Nie bez przyczyny używa się określenia „okno na świat”. Przecież pierwszą rzeczą, jaką często robimy po przebudzeniu, jest spojrzenie na to co dzieje się na dworze. Ale od tego czy dzień będzie udany zależy nie tylko wspaniały widok za oknem, ale też sama dekoracja okna.

W sprzedaży znajdziemy mnóstwo akcesoriów, które przydadzą się do dekoracji okien. Sięgajmy śmiało po dodatki, np. szykowne chwosty itp., dzięki którym okno nabiera wiele szyku. Wspaniałą dekoracją może także być zawieszka na okno. To może być dziergany, delikatny motyl, szklane koraliki, które pięknie przepuszczają światło lub papierowa wycinanka. Wiosna jest taka inspirująca!
Tendencji i mód w ozdabianiu okien jest tak dużo, że należy nieco się zastanowić zanim zdecydujemy się na któryś wariant. Im większe okna, tym ich dekoracja bardziej zaważy na wystroju całego pomieszczenia. Firanki mogą być gładkie lub zdobione. Jeżeli pokój nie jest zbyt jasny, skoncentrujmy się na firankach bardziej delikatnych czyli wpuszczających do pokoju więcej światła. Można je dowolnie upinać dostosowując do wielkości okna, indywidualnych potrzeb oraz promieni światła wpadającego do pokoju.

okna
Author: Carodean Road Designs
Source: http://www.flickr.com
Podczas wyboru zasłon sugerujmy się własnym wyczuciem. Dobierzmy je kolorystycznie do wnętrza, aby całość perfekcyjnie się prezentowała. Inspiracji szukajmy w sieci i gazetach poświęconym urządzaniu wnętrz.
Nareszcie do naszych drzwi zapukała wiosna. Przyszła więc pora na wiosenne aranżacje. Zrezygnujmy z zimowej monotonii w mieszkaniach (rekomenduję ofertę na mieszkanie na sprzedaż wrocław śródmieście) i wprowadzamy do nich świeży powiew wiosny. Warto zacząć od okien.

Tags: okna, Wnętrza, dekoracje, firanki