Twoje wnętrza, nasze pomysły

Znajdź inspirację dla siebie


Ta strona jest dla Ciebie

Poniżej znajdziesz mnóstwo pomysłów na aranżację wnętrz. Przeglądaj nowe projekty i wyszukuj je w odpowiednich kategoriach. Twój dom już nigdy nie będzie nudny!


Inteligentny dom, czy raczej zbyteczny gadżet? Co powinniśmy wiedzieć o nowoczesnych systemach sterowania

Posted on 08/05/2020 8:39am

Jeszcze całkiem niedawno temu inteligentne systemy sterowania oglądaliśmy wyłącznie na filmach science-fiction. Możliwość włączenia światła w dowolnym pokoju lub ustawienie temperatury w mieszkaniu praktycznie z każdego miejsca na świecie zdawała się bardzo odległa. Za sprawą nowoczesnej techniki już teraz istnieją takie rozwiązania. Ale jakie konkretnie?


nowoczesny dom
Author: Jeremy Levine
Source: http://www.flickr.com
Za sprawą technologii GSM i internetu mamy sporo możliwości. Sterowanie światłem, albo szerzej inteligentne sterowanie domem nie jest już wyłącznie domeną filmów science-fiction. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań umożliwiających np. sterowanie domem lub sterowanie światłem. Skupmy się najpierw na tym drugim.

Dzięki zintegrowaniu obwodów świetlnych mamy możliwość włączać albo wyłączać światło w pomieszczeniach używając centralnego lub zdalnego sterowania, możemy też zaprogramować system w taki sposób, aby symulować naszą obecność w domu kiedy my jesteśmy na przykład na urlopie. Dzięki temu można odstraszyć złodziei i zapobiec potencjalnej kradzieży. Jak widzimy sterowanie światłem poza niewątpliwą funkcjonalnością może być również bardzo dobrym sposobem na poprawę bezpieczeństwa. Tutaj poznasz ofertę na sterowanie światłem i nie tylko.

O wiele bardziej złożonym systemem jest inteligentne sterowanie domem. Taki system daje nam możliwość znacznie kontrolować. Dla przykładu można dowolnie regulować ogrzewaniem i klimatyzacją. W połączeniu ze specjalnymi czujnikami ruchu możemy dużo zmniejszyć koszty ogrzewania, bo w przypadku niewykrycia ruchu system może obniżyć temperaturę w domu o kilka stopni. Funkcji, które pełni inteligentne sterowanie domem może być dużo więcej.


oświetlenie
Author: Christine Warner Hawks
Source: http://www.flickr.com
Sterowane rolety stanmal mogą podnosić się albo opuszczać w zależności od nasłonecznienia w ten sposób, by zminimalizować koszty – maksymalnie wykorzystać słońce, aby dogrzać wnętrza zimą, lub całkiem odwrotnie, zminimalizować koszty klimatyzacji latem, aby nie dogrzewać domu niepotrzebnie. Czujniki otwarcia okien są tu równie pomocne – zablokują ogrzewanie jeśli otworzymy okno, a w dodatku można je zintegrować z alarmem. Możliwości, jakie oferuje nam inteligentne sterowanie domem wydają się nieograniczone.

Jeżeli planujemy zakup domu, to warto rozważyć instalację systemu, który umożliwi nam inteligentne sterowanie domem albo chociaż sterowanie światłem. Żeby sprawdzić, jakie korzyści może on zaoferować wystarczy tylko sprawdzić w sieci. Szybko przekonamy się, że jest to rozwiązanie jakie przyniesie nam spore oszczędności oraz komfort i wygodę.

Tags: temperatura, technologia, system